آموزش استفاده و طریقه اندازه گیری فشار خون با فشار سنج دیجیتال:

یکی از دقیق ترین ابزار پزشکی برای اندازه گیری میزان فشار خون به دستگاه فشار سنج دیجیتال اختصاص می یابد که دارای قابلیت ها و ویژگی های متناسب و منحصر به فردی می باشد.

آخرین ویرایش : 27 مهر 1400

آموزش استفاده و طریقه اندازه گیری فشار خون با فشار سنج دیجیتال:

یکی از دقیق ترین ابزار پزشکی برای اندازه گیری میزان فشار خون به دستگاه فشار سنج دیجیتال اختصاص می یابد که دارای قابلیت ها و ویژگی های متناسب و منحصر به فردی می باشد. این نوع از دستگاه های دیجیتال به دلیل راحتی و سهولت در اجرا و راه اندازی دارای طرفداران بسیاری هستند و به دلیل سهولت در کار مورد توجه قرار گرفته شده است. یکی از دلایل خاص بودن دستگاه فشار سنج دیجیتال تنوع در مدل و انواع کاربری های آن است که می توانید به راحتی از داروخانه ها و یا سایت های فروش آنلاین تجهیزات پزشکی خریداری نمایید که یکی از بهترین ها در این حوزه salamatcala می باشد و می توانید تنها با چند کلیک محصول مد نظر را از بین بهترین برند ها و همچنین بهترین مدل های با کیفیت در اختیار داشته باشید.

در این مطلب می خواهیم به طریقه استفاده و آموزش اندازه گیری فشار خون را به کمک دستگاه فشار سنج دیجیتال به شما عزیزان آموزش دهیم تا بتوانید به راحتی در هر مکان و موقعیت این میزان را به طور دقیق اندازه گیری نمایید و گزارشات دریافتی را به پزشک معالج اطلاع دهید و همچنین به صورت مداوم و متداوم می توانید فشار را در اختیار داشته باشید و به این نکته توجه داشته باشید که میزان فشار خون یکی از چهار عامل اصلی و حیاتی وجودیت انسان می باشد که باید به آن توجه خاص داشته باشید. اندازه گیری با دستگاه فشار سنج دیجیتال بسیار راحت می باشد و با چند نکته ای که در زیر به آن اشاره خواهیم کرد می توانید این سنجش را در اختیار داشته باشید.

قبل از هر اقدامی نسبت به خرید انواع دستگاه فشار سنج باید بدانید که به چه عنوان و متناسب با چه کاربری می خواهید استفاده نمایید. زیرا دارای انواع مختلفی می باشند و هر کدام برای یک ناحیه مورد استفاده قرار می گیرند. این دو مدل بازویی و مچی می باشد.

برای فشار سنج های دیجیتال مدل بازویی همانند فشار سنج های عقربه ای دارای کاف می باشد و نیاز به گوشی پزشکی ندارد و به صورت اتوماتیک می تواند میزان فشار خون را اندازه گیری نماید. 

طریقه اندازه گیری با دستگاه فشار سنج دیجیتال بازویی :

پس از خریداری محصول از فروشگاه های معتبر و باز کردن جعبه به دو تیکه یعنی کاف به همراه شلنگ های مربوطه و یک صفحه نمایش بر می خورید 

در بخش بعدی حالت نشستن خود را تنظیم نمایید به گونه ای که بازو شما بالای قلب نباشد و حالت دست به صورت زاویه دار باشد و اصولا برای این کار از دست چپ استفاده می شود زیرا به قلب نزدیکتر بوده و میزان اندازه گیری دقیق تری را نشان می دهد.

بعد از حالت دست باید کاف چسبی را بر روی بازو و کمی بالا تر از آرنج نصب نمایید به صورتی که نه صفت باشد نه شل و پس از آن تلمبه را به صورت دستی باد نمایید (نمونه های اتوماتیک نیز موجود است و پس از نصب کاف به صورت اتوماتیک باد شده و پس از اندازه گیری باد آن کم می شود که هزینه و قیمت آن کمی بیشتر از دستگاه های دیگر می باشد ولی ضریب خطای آنها نسبت به تلمه های بادی کمتر است ) باد باید تا زمانی باشد که دستگاه شروع به کار نماید.

بر روی دستگاه فشار سنج دیجیتال یک دکمه استارت موجود است که به محظ زدن دستگاه شروع به کار می نماید

بعد از این که کاف باد شد کم کم سوپاپ را شل نمایید و میزان فشار خون به صورت دیجیتال نمایش داده می شود که بالایی برای میزان فشار بالا و عدد پایینی برای میزان فشار پایین است که نام عدد بالا سیستول و عدد پایین دیاستول می باشد. البته پس از شنیدن صدای بوغ ممتد این عملیات به صورت ثابت نمایش داده می شود و می توانید از آن استفاده نمایید. 

یکی از ویژگی های فشار سنج های دیجیتال ثبت میزان ضربان را نمایان می کند و می تواند تمامی فشار های گرفته شده را ذخیره نماید البته این میزان بسته به نوع و مدل دستگاه دارد. 

طرز استفاده از فشار سنج مچی :

این نمونه از دستگاه های فشار سنج  نیز همانند فشار سنج بازویی عمل می کند و کمی راحت تر می باشد. و به جای بستن بر روی بازو می توانید بر روی مچ آن را بسته و کلید استارت را بزنید و به صورت اتوماتیک میزان فشار خون را اندازه گیری می کند. میزان دقت هر دو دستگاه به یک میزان است و خیلی اندک با هم تفاوت دارند. 

 یکی از بهترین و پر کاربرد ترین محصولات خانگی می باشند و یکی از الزامات برای تمامی افراد خانواده و خانه می باشد. زیرا دارای کارایی آسان و دقت بالا در اندازه گیری می باشد. 

بهترین مارک های دستگاه دیجیتال فشار سنج در بازار را می توانید با مراجعه به سایت سلامت کالا در اختیار داشته باشید که بهترین آنها عبارتند از: بیوور ، وینر ، امرن ، فیلیپس و ... می باشد که تمامی قیمت های این محصولات به صورت تضمینی با نازلترین قیمت در دسترس می باشد.

چند نکته کلیدی :

همیشه و به صورت متداوم فشار را اندازه گیری نمایید

پشت سر هم فشار را اندازه گیری نکنید زیرا ممکن است بروز خطا داشته باشد و منجر به نشان دادن اعداد قابل قبول نشود

برای اندازه گیری فشار قبل ار صبح ناشتا به رعایت اصول آن دقت داشته باشید

گزارشات خود را با پزشک در میان بگذارید

بعد از صرف غدا بلا فاصله فشار خود را نگیرید و حداقل 2 ساعت زمان دهید.

نحوه خواندن اعداد فشار سنج دیجیتال :

فشار خون نرمال: عدد سیستولیک کم‌تر از ۱۲۰ و عدد دیاستولیک کم‌تر از ۸۰ میلی متر جیوه

فشار خون تقریبا بالا: عدد سیستولیک بین ۱۲۰ و ۱۳۹ و عدد دیاستولیک بین ۸۰ و ۸۹ میلی متر جیوه

فشار خون بالا سطح ۱: عدد سیستولی بین ۱۴۰ و ۱۵۰ و عدد دیاستولیک بین ۹۰ و ۹۹ میلی متر جیوه

فشار خون بالا سطح ۲: عدد سیستولیک بیش از ۱۶۰ و عدد دیاستولیک بیش از ۱۰۰ میلی متر جیوه

فشار خون بالای بحرانی: عدد سیستولیک بیش از ۱۸۰ و عدد دیاستولیک بیش از ۱۱۰ میلی متر جیوه

این نمونه ها که در بالا به آن اشاره کردیم بهترین حالت های و بدترین حالت های فشار خون می باشد که اگر بالا و در سطح های مختلف باشد باید به پزشک مراجعه نمایید.