بهترین دستگاه بخور را چگونه تشخیص و خریداری کنیم ؟

یکی از راهکار های محافظت از عوامل بیماری زا در محیط استفاده از دستگاه بخور می باشد. علاوه بر آن دستگاه بخور باعث می شود که باکتری های معلق در هوا و ویروس های تنفسی قابلیت تجدید را نداشته باشند و روش بسیار موثری برای از بین بردن آنها و همچنین پاکسازی محیط و داشتن تنفسی راحت را برای شما عزیزان به وجود می آورد.

آخرین ویرایش : 26 مهر 1400

بهترین دستگاه بخور را چگونه تشخیص و خریداری کنیم ؟

در فصول سرد و در هوای خشک می توانید از انواع دستگاه بخور استفاده نمایید که دارای تنواع بالایی در مدل می باشد و به دو صورت سرد و گرم در بازار ارائه می شوند و ما می خواهیم در این مقاله شما را با انواع دستگاه بخور و بهترین دستگاه بخور و روش های تشخیص آن در هنگام خرید آشنا سازیم تا بتوانید نسبت به بودجه و نوع کارایی از آنها استنفاده نمایید تا محیطی مرطوب و متبوع داشته باشید. 

یکی از راهکار های محافظت از عوامل بیماری زا در محیط استفاده از دستگاه بخور می باشد. علاوه بر آن دستگاه بخور باعث می شود که باکتری های معلق در هوا و ویروس های تنفسی قابلیت تجدید را نداشته باشند و روش بسیار موثری برای از بین بردن آنها و همچنین پاکسازی محیط و داشتن تنفسی راحت را برای شما عزیزان به وجود می آورد.

دستگاه بخور چیست؟

دستگاه بخور وسیله ای است که می تواند مایعات از جمله آب را به بخار تبدیل نماید و باعث می شود که هوای اطراف محل استقرار دستگاه بسیار مرطوب و برای تنفس بسیار عالی باشد که بیشتر در مناطقی با اقلیم آب و هوایی خشک استفاده می شود.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد دستگاه بخور به دو نوع سر و گرم در بازار به فروش می رسد که به هر کدام به صورت جداگانه می پردازیم.

دستگاه بخور سرد:

یکی از پر کاربرد ترین دستگاه های بخور در فصول گرم و بخصوص تابستان ، بخور سرد می باشد که دارای ویژگی های منحصر به فرد و همچنین قابلیت های بالایی است که می توان به میزان کمتر استفاده از برق و همچنین صدای کمتر نسبت به بخور گرم اشاره داشت و می تواند برای جلوگیری از سوختگی های ایجاد شده بر اثر گرما اشاره داشت.

دستگاه بخور گرم :

یکی از متداول ترین و پر فروش ترین دستگاه های بخور ، دستگاه بخور گرم می باشد که در فصول سرد و زمستان از آن استفاده می شود و با استفاده از گرمایش می تواند مایعات را به بخار تبدیل نماید. همچنین دارای مخزنی برای استفاده از دارو های مجاز می باشد و می توانید محیط را گرم نمایید و مرطوبیت بیشتری را به وجود آورد. 

حال که با دستگاه بخور سرد و گرم آشنا شده باید بدانید که اکثر دستگاه های بخور دارای سه بخش مجزا می باشند که تشکیل دهنده دستگاه ها هستند. هر دستگاه دارای یک مخزن متحرک یا ثابت برای ریختن مایعات همانند آب ، یک سری فشار بخار با قابلیت چرخش 360 درجه و یا ثابت و یک مخزن برای ریختن دارو و مایعات خوشبو کننده در دستگاه می باشد که با اتصال به برق می تواند راه اندازی شود. 

حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا بخور ها نیز با هم متفاوت هستند یا نه؟ برای پاسخ باید بگوییم بله بخور ها نیز با هم متفاوت می باشند آنها نیز دارای دو نوع سرد و گرم می باشند که در زیر به آنها می پردازیم.

بخور گرم:

بخور گرم برای فصول زمستان و پاییز مورد استفاده قرار می گیرد و برای درمان عفونت ها و گرفتگی عضلات استفاده می شود. آلرژی ها را کاهش داده و سرفه های خشک را تسکین می بخشد و برای افرادی که درای سینوزیت هستند بسیار موثر می باشد. یکی از معایب استفاده از این نوع از بخور ها برای کودکان است زیرا دارای گرمایش هستند و باعث می شود که دستگاه گرم شود و باعث سوختگی گردد همچنین دارای سر و صدای بیشتری می باشد. مزایا استفاده از بخور گرم را می توان به جلوگیری از التهابات پوستی و تنفسی اختصاص داد.

بخور سرد  :

این نوع از بخور مناسب برای تابستان و مناسب برای اقلیم گرم می باشد و می تواند حساسیت های پوستی و خشکی را بر طرف نماید و گزینه مناسب و پیشنهاد پزشکان در فصول بهار و تابستان است. 

نکات مهم در هنگام خرید دستگاه بخور :

اندازه دستگاه و نوع دستگاه 

قبل از این که اقدام به خرید دستگاه بخور کنید باید نوع دستگاه را در نظر بگیرید که بخور سرد و بخور گرم و یا بخور صورت را انتخاب نمایید. همچنین متناسب با اندازه و نوع اتاق باید دستگاه را انتخاب نمایید تا بهترین بهره وری را داشته باشید. 

میزان بخار دستگاه :

شما می بایستی دستگاهی را انتخاب نمایید تا بهترین حالت بخار دهی را داشته باشد و قابلیت تنظیم بخار دستگاه را برای شما ایجاد کند و یا به صورت اتوماتیک بتواند میزان را بسته به نوع محیط و رطوبت آن کم یا زیاد نماید و دارای سنسور باشد. 

میزان صدا در دستگاه بخور گرم کم باشد و دارای قابلیت های بالایی باشد و برندی را انتخاب کنید که مطرح و قابلیت تعویض قطعات را داشته باشد. 

دستگاه بخوری را خریداری نمایید تا خدمات پس از فروش و گارانتی و تضمین کالا را داشته باشد و قیمت مناسبی نسبت به کیفیت داشته باشد. 

قیمت دستگاه بخور :

قیمت دستگاه ها نسبت به برند ، نوع و مدل و همچنین امکانات دستگاه قیمت گذاری می شوند و می بایستی بهترین انتخاب را با کمترین هزینه ممکن برای خود خریداری نمایید. 

بهترین مارک دستگاه بخور کدامند؟

انواع مختلف بخور برای سرد و گرم از مدل های پیچیده و کوچک گرفته تا مدل های بزرگ و رومیزی با قیمت های مختلف در بازار موجود است. مارک های بیورر(Beaver)، فلر(Feller )، های تک، متیو یا متئو(Mateo)، آلپکس(Alpex)  و… از جمله نمونه های ارائه شده در بازار ایران است.

تمامی برند هایی که در بالا به آنها اشاره شد جزو برترین های ایران به شمار می رود که دارای تنوع بالایی در مدل می باشند.