طریقه استفاده از دستگاه تست قند خون :

یکی از پر کاربرد ترین محصولات خانگی برای افراد دیابتی و دارای قند خون استفاده از دستگاه تست قند خون می باشد تا بتوانند این میزان را کنترل و همچنین ریپورتاژی از آن در طول مدت معین در اختیار داشته باشید و بتوانید با پزشک معالج در میان بزارید.

آخرین ویرایش : 28 مهر 1400

طریقه استفاده از دستگاه تست قند خون :

یکی از پر کاربرد ترین محصولات خانگی برای افراد دیابتی و دارای قند خون استفاده از دستگاه تست قند خون می باشد تا بتوانند این میزان را کنترل و همچنین ریپورتاژی از آن در طول مدت معین در اختیار داشته باشید و بتوانید با پزشک معالج در میان بزارید. دستگاه های تست قند خون دارای مدل ها و برند های بسیاری در بازار هستند که در مقاله بعدی به آن خواهیم پرداخت. در این مقاله می خواهیم به طریقه استفاده از دستگاه تست خون در منزل و همچنین موارد مورد نیاز این دستگاه بپردازیم تا بتوانید به راحتی این عمل را در خانه انجام دهید. 

شاید از خود بپرشید قند خون چیست ؟ قند خون همان میزان گلوکز موجود در خون است که با اندازه گیری دقیق آن و همچنین روش های پیشگیری می توانید از بروز بیماری هایی همچون دیابت جلوگیری نمایید و بتوانید درمانی قبل از ابتلا داشته باشید.

مواردی که در هنگام تست قند خون به آن نیاز دارید:

برای خرید دستگاه تست قند خون استاندارد می توانید به داروخانه های مجاز و همچنین فروشگاه های آنلاین که مخصوص لوازم پزشکی و مراقبتی مانند سلامت کالا هستند کالای مورد نظر را خریداری نمایید. همان طور که در بالا به آن اشاره شد می توانید از بین بهترین برند هایی که در این فروشگاه موجود می باشد و با کمترین قیمت و با کیفیت ترین محصول را خریداری نمایید.

پس از خرید دستگاه نیاز به نوار تست ، دستگاه لنست (دستگاهی است که با آن می توانید سوراخی بسیار ریز بر روی انگشت و یا محل مورد نظر ایجاد نمایید و بدون درد این عمل انجام گردد) ، سوزن تست قند خون مخصوص ، پد الکلی ، پنبه و ظرف پلاستیکی دارید تا بتوانید تست قند خون خود را به درستی انجام دهید.

در هنگام خرید محصولات بالا به این نکته توجه داشته باشید که نوار های تست انسولین دارای تاریخ مصرف باشند.

برای دستگاه قند خون از بهترین باتری های موجود استفاده نمایید.

سوزن دستگاه یکبار مصرف بوده و اگر فرد بخواهد از آن دو بار استفاده کند می بایستی آن را به طور دقیق ضد عفونی نماید.

طرز کار دستگاه قند خون :

دستگاه قند خون دارای انواع مدل های مختلف است و بعضی از دستگاه ها دارای کارایی متفاوتی هستند اما اکثر آن ها برای راه اندازی نیاز به این دارد تا نوار تست درون آنها قرار بگیرد و میزان قند را نمایش دهد. این عمل به اصطلاح کالیبره گفته می شود.  می خواهیم به صورت مرحله به مرحله با هم به این مهم دست پیدا کنیم. 

مرحله اول :

قبل از استفاده و اندازه گیری قند خون می بایستی دست های خود را شستشو نمایید و کاملا خشک کنید تا به نوار های تست آسیبی نرسد زیرا در نشان دادن اعداد ممکن است دچار اختلال شود. پس از شستشو دستها می بایستی وسایلی که در بالا به آن اشاره شد را در اختیار داشته باشید.

مرحله دوم :

شما می توانید محل مورد نظر را با پد های الکلی و پنبه ضد عفونی و خشک نمایید و بعد از آن شروع به تست کنید. شما می توانید از نواخی مختلفی مانند بازو استفاده نمایید اما بهتر است از نوک انگشتان برای این کار بهره ببرید.

مرحله سوم :

بسته به نوع پوست می توانید تست قند خون را به صورت عمیق تر انجام دهید و به این نکته توجه داشته باشید که تنها یک قطره برای اندازه گیری قند خون کافی می باشد.

مرحله چهارم :

با استفاده از دستگاه لانست و ثابت نگه داشتن انگست شگافی به وسیله سوزن لانست ایجاد نمایید تا قطره خونی از انگشت شما بیرون بیاید تا بتوانید بر روی نوار تست قند خون از آن استفاده نمایید.

نوار تست را بر روی دستگاه تست قند خون جانمایی نمایید و پس از چند ثانیه اعدادی برای شما بر روی صفحه نمایشگر پدیدار می شود که این اعداد نمایانگر میزان گلوکز خون شما می باشد.

اعداد را بر روی کاغذ نوشته و آنها را یاد داشت نمایید.

چند نکته کلیدی :

برای افرادی که دارای بیماری های خونی و همچنین دیابت هستند توصیه می شود که به صورت مداوم و با زمان بندی خاص که دکتر معالج به آنها یاداور شده تست را در منزل انجام دهند و گزارشات روزانه و هفتگی خود را در اختیار داشته باشند.

در هنگامی که می خواهید تست قند خون را انجام دهید از غذا های قندی و همچنین پر کالری پرهیز کنید و اگر می خواهید تست عالی و درستی داشته باشید پیشنهاد می شود که صبح ناشتا این عمل انجام گردد و یا پس از نهار به فاصه دو ساعت این تست انجام شود.

توجه داشته باشید که استفاده از سوزن های مخصوص و یک بار مصرف برای افراد الزامی می باشد و پس از هر بار مصرف می بایستی تعویض گردد ( به استثنا فردی که به صورت مداوم از آن استفاده می نماید که با ضد عفونی می تواند تا چند بار از آن استفاده نماید) زیرا وسایلی که با خون سر و کار دارند می بایستی به صورت پلمپ و یک بار مصرف استاده شوند تا از بروز انواع بیماری های مختلف جلوگیری شود.

حتما بعد از تست گیری دستان خود را شسشتو نمایید.

برای استفاده از دستگاه لانست حتما پوشش پلاستیکی سوزن را خارج نمایید و متابق با میزان سختی پوست آن را تنظیم کنید تا به صورت عمقی سوزن به داخل محل فرو نرود.

سعی بر این داشته باشید که بهترین و بالاترین کیفیت را در هنگام خرید دستگاه تست قند خون با برندی مطرح که دارای ضمانت و گارانتی و خدمات پس از فروش است انتخاب نمایید و دقت داشته باشید که این ابزار بسیار کاربردی بوده و برای هر خانه می تواند مفید واقع گردد. 

تفسیر نتایج تست قند خون افراد دیابتی:

تمامی افراد باید بداند که چه میزانی از گلوکز در خونشان است و تفسیر اعداد را به صورت مبتدی بلد باشند که این برای افراد دیابتی امری بسیار مهم است.

در آزمایش و تست ناشتا و صبحگاهی میزان قند خون در افراد دیابتی باید بین 80 تا 130 میلی گرم باشد

قبل از خوردن غذا باید اعدادی بین 70 تا 130 باشد.

دو ساعت بعد از صرف غذا باید عددی زیر 180 را نشان دهد.

و در هنگام خواب باید زیر 120 را نمایان کند که این اعداد مطلوب ترین حالت ممکن می باشد.

تفسیر خون برای افراد غیر دیابتی :

تست قند خون در حالت ناشتا می بایستی زیر 100 میلی گرم باشد.

قبل از صرف غذا عددی بین 100 تا 110 میلی گرم

دو ساعت بعد از غذا باید زیر 140 باشد و در هنگام خواب نیز باید عددی زیر 120 را نمایش دهد.

امیدوارم که این مقاله مورد قبول شما باشد تا بتوانید در منزل به راحتی با داشتن دستگاه تست خون از سلامتی و میزان گلوکز خود مطلع شوید.