طریقه استفاده و طرز کار با فشار سنج عقربه ای :

یکی از مواردی که همواره باید مراقب آن باشیم میزان فشار خون است و این عمل را می توانید هم در خانه و هم در مطب های پزشکان مورد اندازه گیری و سنجش قرار دهید.

آخرین ویرایش : 26 مهر 1400

طریقه استفاده و طرز کار با فشار سنج عقربه ای :

یکی از مواردی که همواره باید مراقب آن باشیم میزان فشار خون است و این عمل را می توانید هم در خانه و هم در مطب های پزشکان مورد اندازه گیری و سنجش قرار دهید. برای اندازه گیری میزان دقیق فشار خون نیاز به دستگاه های فشار سنج دارید که می توانید از بازار ها و فروشگاه های آنلاین خریداری نمایید و ما در این مقاله به شما یاد میدهیم که چگونه از انواع فشار سنج ها استفاده نمایید و بتوانید در منزل به راحتی از آن استفاده نمایید و گزارشات روزانه و یا هفتگی را به پزشک معالج خود ارجاع دهید.

اصولا فشار سنج ها دارای دو نوع دیجیتال و غیر دیجیتال هستند که در این مطلب می خواهیم یکی از قدیمی ترین و پر استفاده ترین آنها را یعنی فشار سنج عقربه ای را برای شما آموزش دهیم. قبل از این که درباره دستگاه فشار سنج توضیحی دهیم می خواهیم راجب به فشار خون اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

فشار خون چیست؟

فشار خون یا به عبارتی BLOOD PRESSURE یکی از عوامل اصلی حیات بدن است که بعد از تنفس ، ضربان قلب و دمای بدن مهمترین حالت در انسان می باشد. فشار خون درواقع میزان فشاری است که در رگ های خونی جریان دارد و به دیواره های عروق وارد می کند گفته می شود. به طور کلی فشار خون طبیعی با مقادیر فشار سیستول کمتر از 120 و میزان فشار دیاستول کمتر از 80 تعریف می شود و به عبارتی اگر در اندازه گیری فشار خون با دستگاه های مختلف این اعداد بالاتر از حد مجاز باشد یعنی فرد دچار فشار خون بالاست که به آن HYPERTENSION گفته می شود و باید مراقبت های لازم را داشته باشد.

طرز کار و طریقه استفاده از دستگاه فشار سنج عقربه ای :

بخش اول : پس از خریداری دستگاه فشار سنج عقربه ای ، بر روی صندلی یا نیمکتی نشسته و شروع به باز کردن جعبه نمایید و وسایل و ادوات داخلی که شامل کاف ، گوشی پزشکی ، دستگاه فشار سنج و بالب می شود را از آن بیرون بیاورید و به این نکته دقت داشته باشید که لوله های اتصالی خم نشود.

بخش دوم : دست خود را بر روی یک سطح نگه دارنده قرار دهید و بازوی خود را تا بالای قلبتان بالا بیاورید. این عمل به شما کمک می نماید تا اندازه گیری درس و صحیح داشته باشید و حد سنجش بالا تر و یا پایین تر نباشد. دقت داشته باشید که آرنجتان بیشتر از موازات قلبتان بالا نیاید. حال که این عمل را انجام دادید اطمینان داشته باشید که آرنج بر روی سطح نگه دارنده ثابت باشد.

بخش سوم : 

آستین لباس خود را بالا زده و کاف یا همان قسمت چسب دار درون جعبه که به دور بازو بسته می شود را بیرون بیاورید و در حدود یک اینچی بالای آرنج آن را ببندید و محکم نمایید. اصولا متخصصان در این حوزه می گوند که بهتر است از دست چپ برای اندازه گیری میزان فشار خون با دستگاه فشار سنج عقربه ای استفاده نمایید و اگر برای اولین بار این کار را انجام می دهید می توانید از دست چپ و راست خود استفاده نمایید و الزامی وجود ندارد.

بخش چهارم :

پس از بستن کاف از میزان سفتی و شلی آن اطمینان حاصل کنید زیرا اگر بسیار محکم بسته شده باشد میزان اندازه گیری بالایی را نشان می دهد و اگر شل بسته شده باشد میزان فشار خون را پایین نشان می دهد و تمام این عوامل بسته به حالت استفاده شما و بستن گاف دارد. 

بخش پنچم :

حال که از بستن کاف اطمینان حاصل کردید سراغ گوشی پزشکی فشار سنج عقربه ای بروید و آن را به صورت صاف و از قسمت دیافراگم بر روی پوست و در زیر کاف قرار دهید و گوشی پزشکی را بر روی گوش خود قرار دهید تا میزان ضربان را در اختیار داشته باشید. 

نکته : گوشی پزشکی را با دستان خود به گوش نچسبانید و بگذارید به راحتی بر روی گوش سوار شود زیرا تمامی قسمت های دست دارای نبض است و باعث تداخل می شود. علاوه بر آن انگشتتان را بر روی دیافراگم قرار ندید زیرا دچار اختلالات در محاسبات می شود و بهتر است آن را بین انگشت میانی و انگشت اشاره قرار دهید.

بخش ششم :

در این بخش شما باید اطمینان داشته باشید که دستگاه فشار سنج را به راحتی مشاهده می کنید و در دید شما اختلال ایجاد نشده است و کاف را از دستگاه فشار سنج جدا نمایید و به وسیله یک جسم سنگین مانند کتاب آن را ثابت نمایید. نور کافی و قابل دید بودن از نکات این بخش می باشد.

بخش هفتم :

پوار یا بالب لاستیکی را  برداشته و سوپاپ آن را محکم نمایید و باید قبل از اندازه گیری بسته باشد. این کار به شما اطمینان می دهد که هیچ هوایی در هنگام سنجش خارج نمی شود و در هنگام خواندن ارقام دچار اشتباه نمی شوید. سوپاپ را به سمت عقربه ساعت بچرخانید تا زمانی که احساس می کنید بسته شده است. نکته این بخش سوپاپ را به هیچ عنوان بسیار سفت نکنید تا در هنگام باز کردن دچار مشکل شوید.

بخش هشتم :

پس از اعمال بالا و انجام آن کاف را شروع به باد کردن کنید و تا زمانی که عقربه دستگاه فشار سنج عقربه ای به روی 180 برسد و عملا برای چند لحظه سرخ رگ ماهیچه شما مسدود می شود و پس از آن به آرامی سوپاپ را شل کرده به طوری که هوای حاصل از تلمبه به آرامی و به طور یکسان خارج شود زیرا اگر هوا به صورت ناگهانی خارج شود در میزان سنجش دچار اشکال می شوید. همواره نگاهتان را بر روی دستگاه فشار سنج بگذارید. 

بخش نهم :

در این بخش پس از انجام مراحل بالا به گوشی خود دقت داشته باشید و در حین این که به آرامی هوا خراج می شود رگ نیز باز می گردد و برای این که میزان فشار بالا یا سیستولیک را در یابید باید گوش خود را آماده نمایید و به محض زدن اولین ضربه عددی بر روی عقربه نمایش داده می شود که آن میزان فشار سیستولیک شماست و باید آن را یاداشت نمایید. نام علمی این ضربات که به گوش می رسد کورتکوف می باشد.

بخش دهم : 

در این بخش پس از دریافت میزان فشار بالا و سیستولک باید میزان فشار پایین یا دیاستولیک را نیز پیدا نمایید که این هم مانند قبلی می باشد اما با این تففاوت که در بالا صدا مانند ضربه به گوش می رسید اما در دیاستولیک صدا قطع می شود و قبل از آن صدایی مانند صفیر بر روی گوش نوازش ایجاد می کنند که بهتر است آن عدد را یاداشتن نمایید و یا در ذهن بسپارید. 

بخش یازدهم : 

پس از یاداشت اعداد و برای اطمینان بیشتر می توانید دوباره این عمل را بعد از 5 تا 10 دقیقه امتحان کنید تا به اندازه و میزان کامل دست پیدا نمایید و نتایج را با توجه به اعدادی که در بالا به آن اشاره شد تطبیق دهید تا بتوانید به میزان فشار خود از طریق فشار سنج عقربه ای دست پیدا نمایید.

فشار خون نرمال: عدد سیستولیک کم‌تر از ۱۲۰ و عدد دیاستولیک کم‌تر از ۸۰ میلی متر جیوه

فشار خون تقریبا بالا: عدد سیستولیک بین ۱۲۰ و ۱۳۹ و عدد دیاستولیک بین ۸۰ و ۸۹ میلی متر جیوه

فشار خون بالا سطح ۱: عدد سیستولی بین ۱۴۰ و ۱۵۰ و عدد دیاستولیک بین ۹۰ و ۹۹ میلی متر جیوه

فشار خون بالا سطح ۲: عدد سیستولیک بیش از ۱۶۰ و عدد دیاستولیک بیش از ۱۰۰ میلی متر جیوه

فشار خون بالای بحرانی: عدد سیستولیک بیش از ۱۸۰ و عدد دیاستولیک بیش از ۱۱۰ میلی متر جیوه

نکته پایانی :

اگر میزان فشارتان خیلی بالاست باید حتما به پزشک مراجعه نمایید و حتی اگر خیلی پایین هست نیز باید به پزشک مراجعه نمایید. 

امید است که این مقاله مورد قبول شما واقع گردد و بتواند مورد استفاده شما کاربران عزیز قرار بگیرد.