نحوه استفاده از دستگاه تست اکسیژن خون (پالس اکسیمتر)

یکی از ابزار پزشکی و بسیار پر کابرد است که در دوران کرونا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می توانید در منزل به راحتی از آن استفاده نمایید و به دلیل داشتن وزن پایین و همین طور ابعاد کوچک به راحتی حمل و می توانید در تمامی کاربری ها از آن استفاده نمایید.

آخرین ویرایش : 29 مهر 1400

نحوه استفاده از دستگاه تست اکسیژن خون (پالس اکسیمتر)

یکی از ابزار پزشکی و بسیار پر کابرد است که در دوران کرونا بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و می توانید در منزل به راحتی از آن استفاده نمایید و به دلیل داشتن وزن پایین و همین طور ابعاد کوچک به راحتی حمل و می توانید در تمامی کاربری ها از آن استفاده نمایید. 

شاید برای شما سوال پیش بیایید که دستگاه تست اکسیژن خون چیست و مزایا استفاده از آن چه می باشد؟

این سوال بسیار کاربردی بوده و در این مطلب به آن می پردازیم و می خواهیم در رابطه با کاربرد ها و مزایا استفاده و همچنین طریقه کار با این دستگاه را به صورت مرحله ای به شما آموزش دهیم تا بتوانید به راحتی در منزل از آن استفاده نمایید.

یا به اصطلاح پالس اکسیمتر ابزاری است برای اندازه گیری اکسیژن اشباع شده خون استفاده می شود که علاوه بر آن آن می توانید چگونگی ارسال اکسیژن به نواحی دورتر از قلب را مانند دست ها و پاها را در اختیار داشته باشید. دستگاه تست اکسیژن خون یا اکسیمتر یک ابزار بدون تهاجم می باشد و بدون درد و خونریزی می تواند از طریق انگشت دست ، لاله گوش و یا شصت امدازه گیری را انجام دهد. همچنین می تواند علاوه بر اندازه گیری میزان اکسیژن خون ، می تواند میزان ضربان قلب و تعداد آن را نمایش و همچنین می تواند تعداد تنفس در دقیقه را بر روی صفحه نمایش ار طریق دو طول موج نور نمایش دهد. اگر بخواهیم به زبان ساده آن را بیان کنیم می توان گفت که spo2 خون  یا میزان سطح اکسیژن در خون و pr یا همان ضربان قلب فرد را به طور دقیق بر روی صفحه نمایش نشان می دهد. 

اگر بخواهیم به صورت عدید آن را بیان کنیم می توان گفت که میزان سطح اکسیژن اشباع در خون یک فرد عادی باید بین 94 تا 98 در صد باشد. اما میزان تعداد ضربان قلب هر فرد بسته به سن ، وزن و نوع آن متفاوت و متغیر می باشد که اگر این میزان از حد مجازی که در بالا به آن اشاره کردیم کمتر باشد بیمار مبتلا به بیماری های تنفسی می باشد و با دستور پزشک معالج می بایستی از اسپری های کمک تنفسی استفاده کند. (هیچ گاه بدون تصمیم پزشک از اسپری های کمک تنفسی استفاده نکنید)

طریقه استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر ( دستگاه تست اکسیژن خون) :

1- پس از خرید دستگاه تست اکسیژن خون استاندارد و مورد نظر آن را باز کرده و از دفترچه راهنما استفاده نمایید.

2- پس از باز کردن دستگاه تست اکسیژن می بایستی دستگاه را روشن نمایید و قدم اول در این باره باید میزان حساسیت سنسور را بر روی دستگاه تنظیم نمایید که این موضوع بسته به سن در سه حالت نوزاد ، اطفال و کودکان و بزرگسالان دارد.

3- پس از شستشو دست و خشک کردن آن ، برای افراد می توانید از انگشت اشاره دست استفاده نمایید و اگر مشکلی در آن به وجود آمد می توانید از انگشتان پا و همچنین لاله گوش استفاده نمایید. (نکته : اگر انگشت فرد استفاده کننده بزرک بود می توانید از انگشتان کوچک او استفاده نمایید.)

4- یکی از عواملی که بعضا باعث اختلال در رکورد گیری می شود بسته به عواملی مانند لاک و ناخن مصنوعی و همچنین مواد دیگر است که باید اطمینان داشته باشید که هیچ گونه موادی به دست باقی نمانده باشد.

5- بعضا به دلیل استفاده زیاد از اکسیمتر قسمت سنسور کمی کثیف می شود و می بایستی آن را با پنبه و پد الکلی تمیز نمایید. بعضا باید زیر ناخن ها را تمیز نمایید تا از هر گونه آلودگی به دور باشد.

6- انگشت را طوری بر روی دستگاه قرار دهید تا بصورت کامل آن را بخواند و تکان ندهید.

7- سعی بر این داشته باشید که دست را هم سطح قلب قرار دهید همان گونه که فشار خون را اندازه گیری می نمایید البته در صورت قادر بودن به این عمل. 

8- به یاد داشته باشید که تمامی اعداد نوشته شده بر روی دستگاه را یادداشت نمایید تا بتوانید در طول دوره معین از آن استفاده کنید و می توانید تعداد نبض بیمار را از طرق مختلف با اعداد مندرج بر روی نمایشگر تطبیق دهید.

همان طور که در بالا به آن اشاره شد استفاده و طرز کار با دستگاه تست اکسیژن بسیار آسان بوده و می توانید به راحتی در هر مکانی از آن استفاده نمایید.

نکات مهم در هنگام استفاده از اکسیمتر :

اگر فرد بیمار در سر انگشتان خود سردی احساس می کند می توانید با کمی مالش آن را گرم نمایید تا خون در آن جریان داشته باشد.

حتما دقت داشته باشید که وسایل جانبی به انگشت اتصال نداشته باشد مانند ناخن مصنوعی ، تتو ، حنا و ...

اگر ناخن ها بلند بود می توانید از دستگاه اکسیمتر به صورت عمودی نیز استفاده نمایید.

خرید دستگاه تست اکسیژن خون یا پالس اکسیمتر :

حال که با طریقه کار دستگاه اکسیژن سنج خون آشنا شدید می توانید از برند های مختلف و مدل های متنوع ما به سایت سلامت کالا مراجعه کرده و دیدن نمایید. شما می توانید ارزان ترین و بهترین کیفیت را از ما بخواهید تا با انواع تضامین و گارانتی های متنوع دستگاه تست اکسیژن عالی را خریداری نمایید. زیرا سلامت کالا یکی از بزرگترین فروشگاه های لامت محور و بهداشتی و ارتوپدی می باشد و می توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.