نکات مهم در زمان استفاده از دستگاه و محلول های ضد عفونی کننده دست و سطح

با گسترش و همه گیر شدن بیماری ها و به خصوص کرونا ویروس یکی از ملزوماتی که همواره به آن احتیاج می شود محلو ها و ژل های ضد عفونی کننده دست و سطوح می باشد.ما در این مطلب سعی بر این داریم تا شما را انواع محلول های ضد عفونی کننده آشنا کنیم و به شما بگوییم که این محلول ها چه ساختاری دارند و ماهیت اصلی آنها چیست.

آخرین ویرایش : 13 شهریور 1400

نکات مهم در زمان استفاده از دستگاه و محلول های ضد عفونی کننده دست و سطح

با گسترش و همه گیر شدن بیماری ها و به خصوص کرونا ویروس یکی از ملزوماتی که همواره به آن احتیاج می شود محلول ها و ژل های ضد عفونیکننده دست و سطوح می باشد. ما در این مطلب سعی بر این داریم تا شما را انواع محلولهای ضد عفونی کننده آشنا کنیم و به شما بگوییم که این محلول ها چه ساختاری دارند وماهیت اصلی آنها چیست.

در سال های اخیر به دلیل امراض مختلفی که ازطریق پوست و بخصوص دست ها وارد بدن می شود بسیار زیاد بوده و از این رو دانشمندانتوصیه نموده اند تا همواره و به صورت منظم دست ها را مورد شستشو قرار دهیم تابتوانیم با این نوع از مریضی ها مقابله و پیشگیری نماییم.

اگر بخواهیم بگوییم که بهترین روش برای شستندستها چیست می توانیم به قله این هرم توجه داشته باشیم که آب و صابون می باشد وبهترین تمیز کننده از دیدگاه پزشکان می باشد. محلول های ضد عفونی کننده دست جایگزینی برای این نوع شستشو ها به صورت موقت می باشد و می توانید در صورت عدمدسترسی به آب و صابون از آن ها که دارای تنوع هم هستند استفاده نمایید. انواعمحلول های ضد عفونی کننده دست به شکل های مختلفی در بازار یافت می شود که می توانبه فوم ، ژل و محلول های مایع اشاره کرد. تمامی این محصولات می توانند جایگزینیبرای شستشو باشند اما به طور موقت. البته ناگفته نماند که دستماتل های ضد عفونیکننده که دارای الکل می باشند نیز در بازار موجود است اما به دلیل هزینه بیشترنسبت به محلول های ضد عفونی کننده دست کمتر مورد استفاده قرار می گیرند.

Image

مواد تشکیل دهنده محلول های ضد عفونی کننده :

اکثر محلول های ضد عفونی کننده اعم از دست و سطوح دارای موادی مشابه به یکدیگر هستند اما با میزان معین و درصد های مختلف تولیدمی شوند. مواد اصلی به کار رفته در محلول های ضد عفونی کننده معمولا ایزوپرپپیل الکل ، اتانول ، پروپانول یا پویدون است که تشکیل دهنده و شکل دهنده اصلی محلول هامی باشد. از دیگر موادی که در آنها استفاده می شود می توان به گلیسیرین ، پروپیلنپلیکو و اسانس های مجاز گیاهی اشاره کرد که باعث می شود دست در هنگام استفاده ازمحلول های ضد عفونی کننده نرم و خوش عطر باشد و نمی گذارد که حساسیت به وجودبیاید.

Image

طریقه استفاده از محلول ضد عفونی کننده دست :

این مواد به دلیل در دسترس بودن و مقرون به صرفه بودن در این دوران بسیار پر طرفدار بوده و جز 7 محصول بهداشتی و پزشکی پرفروش در بازار می باشد. طریقه استفاده از آن بسیار راحت بوده و بسته به نوع و مدل محلول های مخصوص دست می توانید آنرا را در کف دست ریخته و دستان خود را به هم بمالید و به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان با البسه و همچنین انواع دستمال های کاغذی پاک نکنید و بگذارید که به وسیله جریان هوان این اتفاق صورت بگیرد تا اثر بخشی محلول ضد عفونی کننده دست بهترین عملکرد را در پاک سازی داشتهباشد.

حتما به این موضوع توجه خاص داشته باشید کهمواد ضد عفونی کننده دست به هیچ عنوان خوراکی نمی باشند و باید از دسترس کودکاندور بماند زیرا باعث مسمومیت های شدید دارویی می شود و در بعضی از اوقات متاسفانهموجب مرگ نیز شده است.

محلول های ضد عفونی کننده در بسته بندی هایمختلفی به فروش می رسد و بسته به میزان الکل موجود در آنها می توانید خرید محلولهای ضد عفونی کننده دست را انجام دهید و در بسته بندی اسپری ، بسته بندی ژل . بستهبندی فشاری یا پاف موجو می باشد.

Image

محلول ضد عفونی کننده سطوح :

این نوع از محصولات همان طور که در بالا بهآنها اشاره شده می توانند مکان و محیط هایی که در آن کار و یا زندگی می کنیم را ضدعفونی کنند و طریقه مصرف آنها بر روی انواع بطری ها و بسته بندی آنها نوشته شدهاست و بهترین روش آنها استفاده در سم پاش ها و گلاب پاش ها است که به صورت اسپریبر روی سطوح می توان استفاده نمود در این نوع از محلول ها می توانید بر روی کف وهر سطوحی از آنها استفاده نمایید و به این نکته توجه داشته باشید که به هیچ عنوانبا دیگر مواد شوینده ادقام نکنید چون احتمال این که دچار نفس تنگی و بوی نامطبوعباشد بسیار است. ساختار محلول های ضد عفونی کننده سطوح همانند محلول های ضد عفونی کنندهدست از الکل یا اتانول و یا پروپانول است که درصد آنها متفاوت می باشد.

بیشترین استفاده از این نوع محلول ها دربیمارستان ها ، کلینیک های پزشکی ، مکان های عمومی مانند اتوبوس و مترو و همچنینادارات و ارگان های دولتی و خصوصی می باشد و می توانید در منزل نیز برای پاکیزگی وضد عفونی کنندگی بیشتر استفاده نمایید. به عنوان مثال این محلول ها صنعتی می باشندو بهتری است در هنگام استفاده از دستکش استفاده شود تا به پوست دست آسیبی واردنشود.

Image

دستگاه ضد عفونی کننده :

این نوع از دستگاه ها همان طور که از اسمشانپیداست برای ضد عفونی کردن استفاده می شوند و در برند ها و مدل های گوناگونی طراحیو تولید شده اند که در دو بخش اصلی اتوماتیک و دستی می باشند. این دستگاه ها بستهبه میزان مخزن و همچنین نوع متریال دارای قیمت های مختلفی می باشند و طریقهاستفاده از آنها بسیار راحت می باشد.

اگر این دستگاه ها به صورت دستی یا پدالی باشندمی توانید با فشردن پدال یا دسته سطح مورد نظر را ضد عفونی کنید و اگر به صورتاتوماتیک باشد دارای حسگر می باشد و با نزدیک شدن دست می تواند پاچش را انجام دهد.

Image

بیشترین استفاده از این نوع دستگاه ها ضد عفونیکننده در ادارات ، بانک ها و مکان های اداری و تجاری پر تردد می باشد.

محلول های ضد عفونی کننده دارای برند هایمختلفی می باشند و می بایستی قبل از خرید آنها به این نکته توجه داشته باشید کهبرای چه نوع کاربری و چه میزان از حجم را لازم دارید. برند های مختلف به سبب داشتنمواد تشکیل دهنده متعدد و همچنین میزان درصد الکل شاید از نظر قیمتی کمی با هممتفاوت باشند. محلول های ضد عفونی کننده دست و سطح در اندازه های 100 میل تا 3لیتر و 20 لیتر (به صورت صنعتی) تولید و روانه بازار شده اند و شما عزیران میتوانید برای خرید محلول های ضد عفونی کننده دست و همچنین محلول های ضد عفونی کنندهسطح و انواع خرید دستگاه های ضد عفونی کننده با ما در فروشگاه اینترنتی سلامت کالا بهنشانی WWW.SALAMATCALA.COM در ارتباط باشید و از خرید اینترنتی خود در این فروشگاه لذت بردهو نیازی به خروج از منزل برای تهیه تمامی محصولات پزشکی و ارتوپدی نداشته باشید.